V rámci nízkoprahového zařízení působil od založení charity taneční soubor Benga čhaja.
Skládal se z mladých dívek a kluků, kteří navštěvovali naše zařízení a rádi tančili romské a moderní tance. Sestava souboru se každým rokem měnila - odcházeli starší členové, přicházela mladší generace, ale na kvalitě souboru se to neprojevovalo. Všichni tančili se stejným nasazením .
Každoročně se zúčastňovali romských festivalů , prohlídek, či veřejných vystoupení, kde reprezentovali naši organizaci, ale také město Roudnice nad Labem.
Jejich úspěšné vystoupení dokumentují diplomy a účastnické listy , které zdobili zdi spoločenských místností v nízkoprahovém klubu.
Taneční soubor Benga čhaja v letech 2013 - 2014 v podstatě nefungoval - netrénovalo se pravidelně, vystupovalo se pouze občas. Nadšení tanečníků postupně klesalo, až úplně skončilo. Došlo k úplné výměně generace tanečníků a vedoucích skupiny.
Ćinnost souboru se částečně podařilo obnovit na jaro 2015, z iniciativy bývalého člena souboru Evžena Poláka, který začal soubor vést jako nadšený dobrovolník.
Během letních prázdnin 2015 jsme se rozhodli původní soubor Benga čhaja úplně zrušit - včetně jeho názvu názvu a na nových základech, s novými a staronovými tanečníky postavit úplně novou skupinu a tak vznikla SOMNAKUNE ČERHAJA.
Kromě tanečníků, působilo v klubu i hudební těleso Proměny - ve složení : Pavlína Matiová - zpěv a klávesy, Jitka Matiová - zpěv a housle a Lucie Balážová - zpěv a klarinet. Hudebně a pěvecky nadané dívky vystupovaly společně, nebo každá individuálně. Děvčata se rozdělila po odchodu na střední školy, ale minimálně 2x ročně se sejdou a zazpívají při vánoční besídce, nebo na jiné prezentační akci charity.
V září 2010, vznikla z iniciativy starších, dospělých uživatelů NZDM a hudebně zaměřených zaměstnanců NZDM - hudební skupina Benga čhavore (ďábelští kluci). Toto seskupení však cca po roku svého působení zaniklo. Pokusů o znovuobnovení činnosti bylo hned několik, ale zatím se nepodařilo dát chlapce opět dohromady. Je to velká škoda ...
V úterý 18. prosincese v sálu KZM v Roudnici n.L. konala tradiční vánoční besídka uživatelů nízkoprahového klubu.
Představili se zde nejenom děti a mládež z našeho klubu, ale i pozvaní hosté.
Hvězdou besídky byla Pavlína Matiová, naše bývalá klientka, která nyní studuje a pracuje na Mezinárodní konzervatoři v Praze. Zazpívala nám společně se sestrou Jitkou a sestřenicí Luckou několik nádherných písní a zároveň celou akci moderovala.
V sobotu 13. 10. se v Ústí nad Labem uskutečnil romský tanečně-hudební festival Rotahufest, na kterém naši organizaci reprezentovala děvčata z tanečního souboru Benga Čhaja.
Své taneční dovednosti předvedlo celkem devět dívek ve věku od osmi do patnácti let. Děvčata tancovala dva romské tance a jeden orientální. Poté, co se předvedli všichni účastníci festivalu, vystoupil s několika písněmi oblíbený mladý zpěvák Jan Bendig.
Následovalo vyhlášení vítězů, předání účastnických listů a nakonec vystoupila hudební skupina Kaminiko, která měla veliký úspěch a roztančila většinu účastníků festivalu. Zpátky do Roudnice jsme se vrátili až v půl deváté večer, byli jsme sice unaveni, ale zároveň šťastní, že se festival tak hezky vydařil.
V sobotu 1. zaří se taneční soubor Benga čhaja zúčastnil taneční přehlídky v Duchcově, kterou organizovalo občanské sdružení Květina. Všechna vystoupení bedlivě sledovala porota, složená z místních žen a profesionálního tanečníka. Z každého souboru porota vybírala jednu dívku a jednoho chlapce, kteří byli na konci akce odměnění. Od nás byla oceněná Lucka Stojková a Michal Puky. Akce končila velkou taneční zábavou. Na parketě si spolu zatančili soutěžící, diváci i porota. Byla to velice příjemná společenská akce, které se kromě tanečníků zúčastnilo i několik rodičů a sourozenců.
Výtěžek akce byl použit ve prospěch Azylového domu pro ženy a matky s dětmi v Domově sv.Josefa.
V úterý 1. května jsme byli pozváni s tanečním souborem Benga čhaja na oslavy 1. máje – Svátku práce v našem městě. Oslava probíhala v dopoledních hodinách na roudnickém náměstí. Vystoupili jsme společně s mažoretkami a roztleskávačkami z místního Domu dětí a mládeže Trend. Naši tanečníci předvedli 2 romské lidové tance.
Počasí nám velice přálo a celá akce se vydařila.
Ve středu 11. dubna se taneční soubor Benga čhaja a děvčata z Tria Proměny zapojili do hudebního programu v rámci akce k Mezinárodnímu Dni Romů. Oslavu tohoto svátku jsme uspořádali v prostorách nízkoprahového a předškolního klubu v Jungmannově ulici.
Oslavy jsme připravili v letošním roce již podruhé a opět s velkým úspěchem. V dalším roce bychom v tomto trendu rádi pokračovali. Plánujeme zorganizovat větší akci společně s dalšími spřátelenými organizacemi pracujícími s romskou komunitou.
V úterý 13. prosince se uskutečnilo velké vystoupení našeho tanečního souboru na tradiční vánoční besídce pro rodiče, prarodiče a příznivce FCH Jak nás neznáte XI.
Letos se do tance zapojilo tolik tanečníků, že jsme museli pro některé účinkující vytahovat staré kostýmy ze skříní. Nikomu to však nevadilo, hlavně, že si všichni s chutí zatančili a předvedli své schopnosti.
Mohli jsme vidět ty nejmladší tanečníky - ještě z předškolního klubu, ale i ty nejstarší členky souboru, které již dlouho přemýšlí zda odejít, nebo ještě zůstat ... A přidali se i zájemci, kteří chodí do souboru pouze krátce, ale tancovat umí ...
Ve čtvrtek 8. prosince se omlazená taneční skupina Benga čhaja, představila se zcela novým tanečním vystoupením, seniorům z Roudnice nad Labem a blízkýcho obcí na jejich tradiční vánoční besídce.
I letos jsme přijali pozvání pani Srpové ze soc.odboru, která tuto akci pořádá a přišli se ukázat. Skupina se nám skutečně omladila a bylo to znát, hlavně na jejich temperamentu, který z nich přímo zážil.
Vystoupení se jim moc povedlo a přítomní je odměnili velkým potleskem.
V překrásný podzimní podvečer, tedy na zahradě britské ambasády (přímo pod okny Pražského hradu), předvedly své umění tanečnice romské skupiny Benga čhaja a Lucka Balážová – z pěveckého tria Proměny. Během akce se dívky předvedly celkem 3x – s romským tancem, zpěvem romské písně a nakonec s orientální variací. Po každém výstupu následoval potlesk a pochvalná slova pozvaných hostů a paní velvyslankyně s manželem Mr. Robinsonem.
Vše dopadlo skvěle a počáteční ostych a tréma z děvčat rychle vyprchala. Po oficiálním ukončení akce jsme se s paní velvyslankyní vyfotili, ochutnali nabízené občerstvení a krátce s ní pobesedovali, neboť umí velice pěkně česky. Účast na této společensky prestižní akci byla pro nás velkým oceněním a povzbudením do další práce.
Nejenom, že jsme zde mohli vystavit naše výrobky, z dílny nízkoprahového klubu pro děti a mládež, ale dostali jsme opět možnost vystoupit s tanečníky Benga čhaja a triom Proměny.
V 16.00 hod. tedy zatancovali romské a orientální tance dívky a chlapci z Benga čhaja. Po nich zazpívala píseň Lucka Balážová a v podvečer zahájili své vystoupení i další členky tria Proměny - Jitka a Pavlína Matiovy, které se v minulém roce zúčastnili soutěže "Česko-slovensko má talent" a dostali se mezi finalisti.
Bylo to pěkné odpoledne. Děkujeme galerii za pozvání a těšíme se opět za rok.
Ve dnech od 21. do 26. května se Praze konal celosvětový romský festival Khamoro.
Ve čtvrtek 26. května se uskutečnilo slavnostní defilé hudebních a tanečních skupin z České republiky a ze zahraničí. Naši tanečníci z Benga čhaja se ho zúčastnil již podruhé.
Ke každému tanečnímu souboru byli přiřazeni hudebníci. K nám se přidala slavná česká skupina Bachtale Apsa, kde zpíval a hrál vynikajicí akordeonista Mário Bihári. Společně jsme chodili po pražských náměstích a tancovali za jejich doprovodu. Bylo to opravdu krásné a děvčata z Benga čhaja byla z toho nadšená.
Letošní už 13. ročník Khamora se moc vydařil – měl nejenom bohatou účast (hudební a taneční skupiny z Portugalska, Indie, Německa, Francie i Španělska a samozřejmě Česka), ale i bohatý doprovodný program. Doufáme, že příští rok budeme opět mezi pozvanými hosty.
V neděli 1. května jsme byly s tanečním souborem Benga čhaja pozvány na oslavy 1. máje – Svátku práce.
Oslava proběhla v dopoledních hodinách na roudnickém náměstí . Vystoupily jsme společně s mažoretkami a roztleskávačkami . Tanečníci ze souboru předvedli 2 romské lidové tance a malá děvčata navíc zatančila tanec orientální, což se všem moc líbilo.
V sobotu 5. února se v Kulturním domě Říp v Roudnici n.L. uskutečnil již 2.Podřipský ples, který pro své příznivce připravila Agentura Dobrodruh a místní skautské středisko Říp. Kulturní program zajišťovali stejně v minulém roce, mažoretky Vlčata a Vlčice a náš taneční soubor Benga čhaja.
Rytmická hudba a strhující tanec již od prvních okamžiků zaujal všechny přítomné hosty. A nejenom romský, ale i orientální tanec v provedení malých slečen byl odměněn velkým potleskem. Bylo to úžasné a všichni byly moc spokojení - hosté plesu i naši tanečníci.
Ve středu 2. února zavítali účastníci mezinárodní konference o bydlení Romů - Improving Access to housing for Roma do Roudnice nad Labem. Přišli zde na pozvání Agentury pro sociální začleňování se podívat, jakým způsobem se řeší bytová otázka v našem městě.
V Kavárničce pro seniory měli svůj program, kterého součástí bylo i vystoupení tanečního souboru Benga čhaja. Děti a mládež opět předvedli romský, moderní a orientální tanec - ve svižném a strhujícím tempu.
Za svůj výkon sklidili od všech zahraničních hostů velký a zasloužený aplauz.
V sobotu 20. 11. 2010 jsme se zúčastnili soutěže „Naše písně a tance 2010“, která se konala již po několikáté v Kulturním domě Svět v Chánově. Prezentovaly se zde ukázky tradiční romské kultury – hudba a tanec. Se svými vystoupeními se představily soubory a jednotlivci z Roudnice, Krásné lípy, Lovosic a jiných koutů Ústeckého kraje. Bylo to velice příjemné a sešla se poměrně silná konkurence.
Členka našeho tanečního souboru Benga čhaja - Zlatka S. - z předškolního klubu, získala cenu diváků. Moc se nám tam líbilo a pokud to bude možné, za rok opět přijedeme.
Pořadatelem akce je Oblastní charita Ústí nad Labem a její komunitní centrum Světluška, které úspěšně vedou manželé Šárka a Honza Husákovi. Partnerem festivalu bylo město Ústí n.L.
Na festivalu jsme se představili v silné taneční i pěvecké sestavě. Zpívaly 3 dívky z Tria Proměny, tančili malí i velcí - celkem 19 tanečníků. Vyjímečně vystupovalo v našich řadách víc chlapců než dívek, to není obvyklé. Divákům se líbilo vystoupení dětí z Roudnice, které byly zastoupeny v několika věkových skupinách - od nejmladších po nejstarších.
Získali jsme cenu pořadatelů a to je velkým impulzem pro naše děti - dál zkoušet a zdokonalovat své taneční kreace.
Vyhrála však především radost, tvořivost a nadšené výkony všech. Těšíme se opět za rok.
V sobotu 18. září se konalo tradiční Roudnické vinobraní.
Farní charita využila letošní akci na prezentaci tanečního souboru Benga čhaja a pěveckého Tria Proměny, které působí při našem nízkoprahovém klubu.
Nejdříve zatancovali chlapci i děvčata tradiční romské tance, pak zaznelo několik písní od dívek z Tria Proměny a nakonec předvedly svůj orientální tanec nejmladší dívenky. Představili se na 1. hudební scéně na Zámku, kde svým vystoupení sklidili velké ovace.
Dne 28.8.2010 jsme se zúčastnili již po několikáte soutěžní prohlídky Romský talent 2010, který se konal tentokrát v Praze – Ládví.
Vystoupily tam mnohé taneční a pěvecké soubory a byla tam i soutěž ve hře na hudební nástroj. Své zástupce jsme měli v taneční sekci - Benga čhaja (romský tanec a orientální tanec nejmladších děvčat z předškolky) a ve hře na hudební nástroj - na klarinet hrála Lucka Balážová.
Poslední jmenovaná získala krásné 3. místo ke kterému ji srdečně gratulujeme.
Slavnostním vyvrcholením celého dne bylo vystoupení Jana Bendiga, který svým zpěvem opět nezklamal.
Tato akce se již podruhé pořádala v místní Galerii moderního umění v Roudnici n.L. Probíhala v pátek 4.června 2010 od 10 do 22 hodin.
Součástí bohatého doprovodného programu bylo i vystoupení tanečního souboru Benga čhaja. Tanečníci předvedli své vystoupení v odpoledních hodinách od 16.00 do 17.30 hod. – romské, individuální a orientální tance. Divákům se navíc představily i 3 nejmladší členky našeho souboru, které sklidily velký obdiv publika.
Dne 27.5.2010 se konalo v Praze na Václavském náměstí defilé Světového romského festivalu KHAMORO, jehož organizátory jsou občanské sdružení Slovo 21 a Studio Production Saga.
Jako každý rok festivalového kulturního programu se účastnily špičkoví romští umělci z celého světa. Taneční soubor Benga čhaja se této akce zúčastnil poprvé a děvčata se již předem moc těšila.
Naší taneční skupině byla přidělena hudební skupina Black panters z Bulharska, která nás celým průvodem doprovázela na hudebních nástrojích a zpěvem. Děvčata předváděla své taneční kreace a ukázala vše, co umí. Bylo to úžasné, dokonce nám přálo i počasí a moc se těšíme na příští rok.
V pátek 17. května se v Kavárničce pro seniory konala besídka ke dni matek. Sešli se zde maminky a babičky dětí z azylového domu, nízkoprahového a předškolního klubu.
Se svým programem vystoupil samozřejmě i soubor Benga čhaja. Zatancovali romské i moderní (orientální) tance - sólisté i skupina a opět podali úžasný výkon. Dokonce se poprvé představili i najmladší členky soubor - z předškolního klubu.
V pátek 26.února se v Kulturním domě Říp konal 1.Podřipský ples, který pro své příznivce a pro zájemce připravila Agentura Dobrodruh a místní skautské středisko Říp. Kulturní vložku zajišťovali mažoretky a taneční soubor Benga čhaja, který se na takovéto akci zúčastnil vůbec poprvé.
Tanečnice a tanečníci se pustili do tance, který od prvních okamžiků zvedl všechny přítomné hosty ze sedaček a za rytmického potlesku je provádel celým vystoupením. Bylo to úžasné a všichni účastníci plesu odměnili děti a mládež obrovským potleskem.
Celá soutěž se nesla v duchu Michaela Jacsona, takže jsme mohli vidět zdařilé i méně zdařilé taneční a pěvecké kreace tohoto nedávno zesnulého fenomenálního amerického zpěváka.
Do soutěže se zapojilo taneční těleso Benga čhaja a sólistka– Jitka Matiová, která si vybojovala nádherné 1.místo v pěvecké kategorii.
Soutěž se opět, jako tradičně, velice vydařila a tak na ni budeme dlouho vzpomínat a těšit se na další ročník.
V sobotu 3.října jsme se zúčastnily - tentokrát již potřetí romského festivalu Rotahufest v Ústí nad Labem, který připravila ústecká charita.
Naši tanečníci z Benga čhaja předvedli ukázky 2 romských tanců a 1 moderní tanec - v orientálním stylu.
Vystoupila taky děvčata z tria Proměny. Nejdříve zazpívala společně 2 písně a ještě navíc - jako třešničku na dortu - přidaly sólovku Jitka a Pavlína Matiovy.
Vládla zde úžasná atmosféra a celý festival byl výborně zorganizován. Byl to silný zážitek pro účinkujíci i diváky sedící v hledišti kulturního domu.